O nas

Cześć! Jesteśmy grupą licealistek z Krakowa i Łodzi, które chcą odpowiedzieć na problem powszechnej dezinformacji w Internecie oraz uświadamiać młode osoby, jakie znaczenie media i informacje pełnią we współczesnym świecie.

Poprzez kampanię informacyjną chcemy uświadamiać młode osoby o formach manipulacji w różnorakich mediach, pokazać, w jaki sposób szukać sprawdzonych źródeł informacji, jak odróżniać opinię od faktu i segregować wiadomości oraz nauczyć się rozpoznawać inne zagrożenia, jakie czekają na młodych w medialnym świecie. Rozwój technologii pozwala na dostęp do wielu informacji, lecz pojawiła się również możliwość manipulacji wiadomościami, a nawet tworzenia nieprawdziwych treści. Siła mediów jest ogromna, pozwala na kształtowanie sytuacji społeczno-politycznych. Edukacja z zakresu korzystania z mediów jest niezbędna, aby zwiększyć świadomość posługiwania się informacją, ponieważ młodzi ludzie nie są przygotowani do życia w świecie pełnym wiadomości. Pandemia tylko nasiliła te zjawiska, a WHO mówi już nawet o ,,infodemii”, czyli szybkim rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych informacji poprzez media społecznościowe i Internet.

Maria Bajorek

Hej jestem Marysia i uczęszczam do I LO w Krakowie. Tematyka naszego projektu jest mi bardzo bliska, ponieważ na co dzień zajmuje się dziennikarstwem amatorsko, pisząc w Praktycznym Felietonie Demokratycznym. Tak samo bliska jest mi polityka i staram się rozwijać w tym kierunku. W wolnym czasie pływam, słucham podcastów i piję herbatkę. W naszym zespole zajmuję się oprawą graficzną social mediów oraz będziecie mogli usłyszeć mnie w podcastach.

Eliza Kania

Witam cieplutko, mam na imię Eliza i chodzę do I LO w Krakowie.
W zasadzie ten mój krótki żywot pełny był różnych hobby (m.in. taniec, gitara, basen), jednak to teatr sprawiał mi zawsze największą przyjemność i obecnie jestem członkinią formacji MetrAŻ. Oprócz teatru angażuję się w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, ponieważ zawsze czułam potrzebę zabieranie głosu (w końcu ,,what’s the point of having a voice if you are gonna be silent in those moments you shouldn’t be?”). Dlatego też zaangażowałam się obecnie w 3 projekt społeczne, a jednym z nich jest właśnie projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni zTeorii – zdezINFORMOWANI. Wierzę, że cele naszego tematu są szczytne i pozwolą i nam i Wam rozwinąć się i doedukować w tej kwestii.
Trzymajcie się i do zobaczenia!

Iga Hołówka

Cześć, mam na imię Iga i niezwykle cieszę się, że mogę być liderką tego projektu, który mam przyjemność współtworzyć wraz z cudownym zespołem. W projekcie zajmuję się wszystkim po trochu. Temat, który poruszamy, od dawna był mi bardzo bliski, ale po wybuchu pandemii jeszcze mocniej zrozumiałam, jak kwestie dezinformacji i mediów są niezwykle istotne i dlatego postanowiłam stworzyć projekt społeczny. Na co dzień jestem krakowską licealistką oraz angażuję się w wiele inicjatyw, lecz głównie działam w akcjach związanych z klimatem, społeczeństwem obywatelskim, zrównoważonym rozwojem, partycypacją młodzieży i edukacją. Interesuję się polityką i wielokulturowością, a w wolnych czytam reportaże, chodzę do teatru (teraz niestety pozostały mi jedynie sztuki w Internecie), a wakacji nie wyobrażam sobie bez żeglowania.

Karolina Świstuń

Cześć, nazywam się Karolina i jestem uczennicą drugiej klasy V LO w Krakowie o profilu prawniczo-ekonomicznym. Jestem człowiekiem wielu pasji i zainteresowań. Fascynuje mnie historia, literatura oraz psychologia. Cały wolny czas poświęcam na trenowanie szermierki. Nauczyła mnie ona determinacji oraz precyzji w podejmowanych działaniach. W projekcie zajmę się kontaktem z parterami oraz pisaniem artykułów.

Zuza Nowak

Cześć! Mam na imię Zuza, jestem uczennicą VIII LO w Krakowie. W projekcie zajmuje się social mediami, blogiem i montuję podcasty. Nie jest to mój pierwszy projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, dlatego jeszcze bardziej cieszę się, że mogę przeżyć tę przygodę jeszcze raz. Na co dzień jestem zastępcą przewodniczącego w moim liceum, próbuję przeżyć na biolchemie i słucham dużo muzyki. Uwielbiam nagrywać podcasty i zarażać innych pasją i chęcią do pracy. A i zapomniałam dodać, że kocham koty.

Iza Jasińska

Hej, mam na imię Iza i chodzę do IV LO w Łodzi. Na co dzień interesuję się podróżami, muzyką, ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi żeglarstwem i dziennikarstwem. W zespole głównie zajmuje się artykułami na bloga. Jest to dla mnie ważne, ponieważ widzę w tym dużą szansę rozwoju. Projekt, którego mam przyjemność być członkinią, pokazał mi z jak wielu rzeczy nie zdajemy sobie sprawy w wirtualnej rzeczywistości i nauczył mnie wielu nowych pojęć. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa spodoba się nie tylko młodemu pokoleniu i będzie użyteczna w codziennym funkcjonowaniu.

Dominika Bałazińska

Cześć! Nazywam się Dominika i mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi poznacie mnie trochę bliżej! Na co dzień jestem osobą bardzo towarzyską, która stara się angażować społecznie i myśleć krytycznie. Oprócz spotkań ze znajomymi uwielbiam piec, jeść i siedzieć z herbatką pod kocykiem czytając powieści fantastyczne oraz książki popularnonaukowe. Od dawna interesuję się wirtualną rozrywką, kulturą dalekiego wschodu oraz psychologią środowiskową, która ma ogromny wpływ na społeczeństwo i odbiór informacji. W naszym projekcie podzielę się ciekawymi zagadnieniami związanymi z informacją, fake newsami czy manipulacją poprzez artykuły i autorską broszurę.

Natalia Grudzińska

Hej! Mam na imię Natalia, na co dzień jestem uczennicą łódzkiego liceum w klasie o profilu ścisłym. Uwielbiam spędzać czas w gronie najbliższych mi osób, przebywać na łonie natury i odkrywać nowe miejsca. Interesuję się ogólnie pojętą sztuką (m.in. teatr, architektura, taniec) oraz jej wpływem na człowieka. Psychologia, stosunki międzyludzkie oraz oddziaływanie mediów na podświadomość od zawsze były tematami mi bliskimi, dlatego postanowiłam wziąć udział w projekcie w ramach konkursu Zwolnieni z Teorii – zdezINFORMOWANI.