O znaczeniu radia słów kilka

Wynalezienie radia przyznaje się Nikoli Tesli, jednak to nie on pierwszy opatentował ten wynalazek. Uprzedził go Gugliemo Macaroni, włoski fizyk. Pierwsza publiczna rozgłośnia radiowa pojawiła się natomiast w latach 20’ ubiegłego wieku w USA. Od tamtego momentu ruszyły fabryki odbiorników radiowych, które zaczęły zyskiwać coraz to większą popularność.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dzien-radia.png

Radio stało się idealnym środkiem masowego przekazu. Można było wysłuchać w nim o najważniejszych informacjach z kraju i zza granicy. Informowało o pogodzie na dany dzień czy zapewniało rozrywkę w formie słuchowisk lub utworów muzycznych.

Nie będzie wyczynem przyznać, że ową aparaturę zaczęto wykorzystywać również do propagandy i tak zostało do dziś w niektórych miejscach. Nie wszystkie stacje radiowe są niezależne i wiele z nich nie podaje pełnych czy wiarygodnych informacji. Jesteśmy otoczeni milionem sygnałów na raz i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Kiedyś mogło stanowić większy problem znalezienie radia z rzetelnymi wiadomościami. Obecnie postęp technologiczny pozwala nam na słuchanie stacji radiowych ze wszystkich zakątków świata i nie musimy trzymać się kurczowo jednej.

Pandemia mocno ograniczyła nasze możliwości zwiedzania nowych miejsc, ale czy myśleliście o tym, że można podróżować i poznawać nowe kultury za pomocą dźwięków?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png

Mamy taką możliwość m.in. za pomocą aplikacji Radio Garden, gdzie znajdziemy 30 000 stacji radiowych. W momencie, gdy Ty kładziesz się spać, możesz słuchać audycji śniadaniowej z Melbourne. Przejeżdżając palcem po mapie świata, masz możliwość wybrania dowolnego miejsca, do którego chcesz odbyć podróż poznawczo-kulturową na żywo. Oczywistym minusem będzie bariera językowa, w przypadku braku umiejętności posługiwania się danym dialektem, ale mimo tego nadal jest to niesamowity sposób na dalszy rozwój. Aplikacja ta jest dostępna za darmo, działa na systemie operacyjnym iOS, jak i Android.

W krajach lepiej rozwiniętych radio przestało być aż tak popularne na skutek telewizji czy internetu. Pomimo swojego „old school-owego” wydźwięku nadal pełni niezwykle ważną funkcję informacyjną. To właśnie w biedniejszych częściach świata, takich np. jak Madagaskar, posiadanie tranzystora jest pożądane, ponieważ jest tańszy od telewizora i dostarcza codziennie informacji. Przez brak środków tamtejsze rozgłośnie mogą wydawać się bardziej prymitywne i oddziałują głównie na skalę lokalną, jednak właśnie w ten sposób tamtejsza ludność funkcjonuje, radio pełni funkcje edukacyjne, rozrywkowe, zapraszani są również politycy, by społeczeństwo mogło ich poznać bliżej.

Dźwięk w porównaniu do słowa pisanego wymusza pewną bliskość między mówcą a odbiorcą poprzez ton i postawę, jaką dyskutant przyjmuje w czasie swoich wypowiedzi. Pismo ma taką przewagę, że gdy ktoś pisze, ma chwilę, aby przemyśleć, co dokładnie chce przekazać. Podczas rozmowy czas jest skrócony do absolutnego minimum, przez co jest bardziej autentyczny. To właśnie dlatego radio jest wyjątkowe. Ono wchodzi w interakcję ze słuchaczem, a dodatkowo stymuluje naszą wyobraźnię.

Iza Jasińska