Czym jest wojna informacyjna?

        Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani różnymi informacjami, z każdej dziedziny życia, od najlepszego kremu do cery suchej i wrażliwej, po najświeższe informacje z obrad sal sejmowych decydujących o dalszych losach kraju. W tym wszystkim spotykamy się z wieloma oszustwami i niesamowitą sztuką manipulacji poprzez podawanie niedokładnych czy też niepełnych danych. Nie jest tu mowa tylko o zwykłej, „codziennej” socjomanipulacji wewnątrz obszaru danego państwa.  Im bardziej uda się wpłynąć na podświadomość społeczeństwa i skłonić do uwierzenia w konkretne „fakty”, tym prościej będzie kreować ich poglądy. Jest to bardzo niebezpieczny zabieg mający na celu zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Został określony jako „wojna informacyjna”. 

       Jest to wojna polegająca na stopniowym krępowaniu przeciwnika poprzez działania agitacyjne i manipulacyjne. Im dłużej jest ona prowadzona, tym bardziej niebezpieczna się staje. Charakteryzuje się tym, że nasz rywal jest niewidzialny. Nie jest to konflikt zbrojny, gdzie można otrzymać fizyczne obrażenia. Jest to walka o zdobycie naszego światopoglądu i modelowania go w sposób przez wroga zamierzony. Główną jej formą są cyberataki czy szerzenie propagandy. Przeciwnik może być po drugiej stronie globu, a i tak może dotrzeć do nas z określonym celem. W tej wojnie wygra ten, kto ma przewagę informacyjną i większą wiedzę.

 Najbardziej rozpoznawalnym przykładem wojny informacyjnej  jest zimna wojna. Miała ona miejsce po II wojnie światowej i rozgrywała się między USA i ZSRR. Nie doszło do działań zbrojnych. Państwa te szerzyły między sobą propagandę, miały swoje wywiady, z czego naturalnie powstawały kontrwywiady. 

Reasumując, brak odpowiedniego doinformowania społeczeństwa może wywołać bardzo szkodliwe skutki w przyszłości. Na pierwszy rzut oka, może być to znikome i mało zauważalne. Jednak z czasem może wyniknąć z tego problem na monumentalną skalę.

A czy wojna informacyjna ma miejsce współcześnie? Na to pytanie postaramy się wkrótce odpowiedzieć.